Jareš a Jiroušek pobesedují o hororu a braku

Srdečně zveme na setkání s Michalem Jarešem, básníkem
a literárním badatelem, který vystoupí společně s filmovým kritikem a publicistou Martinem Jirouškem v pořadu nazvaném Horor v literatuře. Beseda se uskuteční v rámci pravidelných Literárních čtvrtků v ostravském Domě umění 19. dubna od 19 hodin a uvede volný cyklus věnující se takzvané okrajové kultuře, která se za dobu několika staletí stala velmi populární a vlivnou i v oblasti takzvané vysoké kultury. Na přetřes přijde třeba fenomén pokleslých cliftonek, kouzelný svět Rodokapsů, ale také předválečná tradice hororové Ostravy v dílech Cirkusová příšera nebo Historie mistra černé magie.

Michal Jareš (*1973) je absolvent Univerzity Palackého v Olomouci. Od roku 1999 pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. a věnuje se populární literatuře, komiksu, lexikografii, české a slovenské literatuře a edičním pracím. Hodně času mu zabírá čtení a jízda vlakem. Tu a tam napíše nějakou knihu. Momentálně dokončuje tu o předválečném fenoménu brakové literatury s postavou detektiva Leona Cliftona. Již dříve spolupracoval například na publikaci věnované sešitovým Rodokapsům. Je autorem i několika pozoruhodných příspěvků na téma předválečného hororu v českých zemích a napsal několik básnických sbírek. Za knihu Začátek eposu (2017) byl letos navržen na výroční knižní cenu Magnesia Litera v kategorii Moleskine Litera za poezii.

Martin Jiroušek (1973) je absolvent Univerzity Palackého v Olomouci. Od 90. let minulého století se věnuje popularizaci hororu v českém prostředí pomocí článků nebo komponovaných pořadů a přednášek. Vedle literatury se zaměřuje zejména na oblast filmu. V roce 2015 mu vydavatelství Protimluv umožnilo publikovat knižní debut Černý bod – historie hororu v českých zemích, který byl koncipován jako odpověď těm, kteří popírají, že existuje něco jako česká hororová tradice sahající až do 18. století nebo ještě hlouběji.

Foto Martina Jirouška: Martin Popelář (dole)