Literární čtvrtek zve na melodram Rút

Protimluv a Galerie výtvarného umění v Ostravě zve na představení melodramu Rút, hudebně-poetického pásma komponovaného na slova stejnojmenné básnické sbírky slovenského autora Petera Mišáka s původní hudbou Ondřeje Fucimana. Dvojjazyčné pásmo v podání souboru Divadla hudby a poezie Agadir se uskuteční 21. března 2019 v 19 hodin v Domě umění v Ostravě.

Základ melodramu tvoří fiktivní rozhovor básníka s Rút, významnou hrdinkou Starého zákona. Ústřední motiv tohoto autorského dialogu s jedním z nejvýraznějších starozákonních příběhů doplňují reflexivní verše z další Mišákovy básnické sbírky nazvané Rozhovor na ulici, v niž klade znepokojivé otázky, plné bolestného rozpoložení a duchovního vzdoru. Jevištní projev se zčásti opírá o záznam Bible kralické, vlastní text básnické sbírky Rút je přednesen střídavě česky i slovensky. Představení doplňuje i pohybová kreace.

Účinkují: Viktória Citráková, Milena Fucimanová, Markéta Oumarová, Vendula Strnadová, Václav Buchta, Manuel Elvir, Ondřej Fuciman, Peter Múdry, Vít Procházka