Literární čtvrtek zve na prozaika Petra P. Payna

Srdečně zveme na autorské čtení a besedu se spisovatelem Petrem Pazderou Paynem ve čtvrtek 24. ledna 2019 od 19 hodin v Domě umění v Ostravě, kde bude uvedena autorova knižní novinka s názvem Děravým dnem do noci (Protimluv, 2018). Akce je pořádána v rámci pravidelného cyklu Literární čtvrtky.

O knize:

Povídky z knihy Děravým dnem do noci patří do proudu české literatury, kde je popisován „ztišený obraz světa, který je vzdálen své podstatě“. Sám autor navazuje novým dílem na předešlý povídkový soubor Předběžná ohlédání (2014), za nějž byl nominován na cenu Magnesia Litera. V příbězích odehrávajících se na různých místech, nejen v Čechách, ale také třeba
v Chorvatsku, Itálii a jinde, ale i v různých dobách, kdy se ocitáme nejen v současnosti, ale také například ve druhé světové válce, nalézáme všechny podstatné znaky Paynovy tvorby: zvažování vztahu slova a obrazu, téma svobody člověka a umění, jeho vztah k Bohu. Spolu s autorem ale víme, že „literatura ovšem není prohlášení, traktát, úvaha… V literatuře je povoleno vyjádřit nevěru i hřích i beznaděj – bez moralismu“.

O autorovi:

Petr Pazdera Payne (* 1960) po studiích na Komenského evangelické bohoslovecké fakultě v Praze prošel řadou zaměstnání.
V letech 1989 – 1992 působil jako evangelický farář v Kadani a v Chomutově a v nedalekých vězeňských zařízeních aj. V roce 1997 založil nakladatelství Medard. Poezii, prózu a dramatické texty (dramolety) publikoval v časopisech jako Host, Iniciály, Modrý květ, Protimluv, Souvislosti, Tvar, Psí víno, Listy aj.; je zastoupený v řadě sborníků. Od konce 90. let vydal např. knihy Lyonský omnibus (Cherm, 2003), Figury, figurace, figuranti a figuríny(Medard, 2005), Slepicmo koňmo (Michal Machat, 2007), Maskovaná milost (Kalich, 2009), Pouti a pouta (Theo, 2011) nebo Předběžná ohledání (Cherm, 2014), za kterou byl nominován na cenu Magnesia litera za rok 2014. Je autorem dramatických aktovek Dramolety (Větrné mlýny, 2002) nebo souboru esejisticky laděných kázání. Žije v Praze a v Olešnici na Moravě.