Básníci Měsíc, Skýpala a Volf vystoupí v M-klubu

Srdečně zveme na literárně-hudební večer v M-klubu ve Valašském Mezíříčí, který proběhne v pátek 4. srpna od 19 hodin ve znamení tří valašských básníků vydávajících v nakladatelství Protimluv: Jiřího Měsíce, Martina Skýpaly a Zdeňka Volfa. Jejich čtení doprovodí improvizace čtyř hudebníků a během večera vystoupí také šéfredaktor revue Protimluv Jiří Macháček.

Martin Skýpala (*1976, Valašské Meziříčí) je absolventem zdejšího gymnázia. Vystudoval obor Česká literatura na Slezské univerzitě v Opavě (2003). Několik let působil jako redaktor ostravské kulturní revue a nakladatelství Protimluv. Nyní bydlí v Dřísech u Staré Boleslavi. Pracuje jako novinář a je zpěvákem rockové formace Old Galaxy. Poezii publikuje od roku 1998, časopisecky i knižně. Je držitelem ceny Václava Hraběte a autorem šesti básnických sbírek, včetně letošní novinky Noc je na prodej (2017).

Martin Skýpala

Zdeněk Volf (*1957, Valašské Meziříčí). Žije v Brně-Tuřanech, poblíž Mohyly míru, v jejímž okolí připouští krávy. Stále se však vrací do rodného biotopu Bečvy a Beskyd… Je zastoupen v mnoha sbornících a antologiích, naposledy Nejlepší české básně 2014 (Host, Brno 2014). Vyšla mu pětice básnických sbírek, letos v Protimluvu šestá nazvaná Před modlitbou přiložím. K vydání připravil vedle jiných básnickou antologii na téma zvíře, chlév, dvůr, pastva, jatky Chlévská lyrika (aneb zvířata nám odcházejí ze života) (2010). Příležitostně píše recenze a eseje (Host, Kontexty, Tvar, Weles), spolupracuje s Českým rozhlasem Brno a stanicí Vltava.

Foto: Vladimír Šulc
Zdeněk Volf

Jiří Měsíc (*1985, Valašské Meziříčí), studoval obor Anglická a americká literatura nejprve na Ostravské Univerzitě v Ostravě a poté v doktorském programu na Univerzitě Palackého v Olomouci pod vedením profesora Josefa Jařaba. Kromě literatury a kulturních studií anglicky mluvících zemí se věnuje také vlivům středověké okcitánské a andaluské literatury na vývoj evropské milostné lyriky. Do češtiny přeložil práce Ariany Reines, Johna Passe a Gertrudy Steinové a několik operních libret. V roce 2014 mu vyšla v Protimluvu prvotina Píseň zamilovaného Misogyna. V současné době působí na Katedře anglické a americké literatury na Universidad de Sevilla.

Jiří Měsíc
Jiří Měsíc