Ročník 4 / Číslo 3-4 / Vyšlo 23. prosince 2005
VÝTVARNÉ UMĚNÍ

Do třetice pod proudem tvůrčí sprchy aneb Soap č. 3


Od vydání posledního, tedy druhého časopisu SOAP čísla uplynuly již 3 roky. O dění v tomto magaZinu, zabývajícím se designem, graffiti, typografii a příbuznými obory, vás informujeme od doby jeho vzniku (Protimluv č. 1/2001, Protimluv č. 4/2002). Bylo by proto až nelogické, abychom tak neučinili ve chvíli, kdy vyšlo třetí číslo této kreativně-interaktivní revue. Hlavním strůjcem zůstává opět Lukáš Holinka, muž mnoha niků (přezdívek), v současnosti tvořící jako Intrika.

Co na první pohled upoutá a podráždí nos je pouzdro časopisu, které je vyrobeno z průhledné igelitové slídy, naplněné tekutým mýdlem, jež dráždí čichové buňky i přes hermetické uzavření v pouzdře. Pro samotný obal časopisu byly použity fragmenty namydleného mužského těla (autor Lukáš Kijonka). "Pravidelný" čtenář SOAPu si dozajista povšimne zmenšení formátu, nejde však o paralelu se současnými trendy formátů bezpočtu nerozeznatelných komerčních časopisů (některé vycházejí v malém i velkém formátu), jde o čistě praktickou záležitost. Hlavním zadáním třetího čísla tohoto zinu je přes hojnost zahraničních respondentů či dotázaných Česká republika.

Obsahově otevírá časopis Mike Giant a.k.a. Giantone, americký graffiti umělec, tatér, navrhář designu pro ska- teboardové firmy. Najdeme zde profil, rozhovor a práce tohoto významného umělce ze San Franciska. Dalšími prezentovanými jsou nizozemští Corp.Unit, s nimiž jste se mohli setkat již v prvním čísle SOAPu. Jmenovitě jde o Anguse R. Shamala, zakladatele studia a sdružení Corp.Unit (dříve ARS DESIGN). Následuje výběr z jeho prací pro časopis SOAP pod názvem Reminiscence of summer 01 - 03 (koncové dvojčíslí letopočtů).

Starými známými na stránkách tištěné verze vizuální revue jsou pražští street artisté Pasta a Roth (druhý jmenovaný byl k vidění i v Ostravě, a to 16. 12. 2005 na výstavě "104" v ostravské Fiducii; více samostatná upoutávka v tomto čísle Protimluvu). Dále se na stránkách SOAPu setkáte s vtipnými vsuvkami Detayla nebo německým umělcem tvořícím pod pseudonymem Toca Me.

Velký prostor je věnován Radimu Peškovi, absolventovi postgraduálního studia typografie na Weerkplaats v nizozemském Arnhemu.

Japonsko je zde zastoupeno studiem Power graphixx, z jehož dílny pochází i plakát pro časopis SOAP. Stručný, ale věcný, je článek o německé typografii. Jde o fenomén, který se v Německu v podstatě nevyučuje, přesto dosahuje kvalitní a uznávané úrovně. Vše je doplněno o ukázky typografických abeced a odkazy na webové stránky. Autorem je Peter Reichard. Přírodu, které se můžete dotknout, evokuje Radek Svoboda v Nature is beautiful.

Marek Kedzierski, známý jako piano 33 či 33 klavírů, se představil vkusným ubrouskem a ukázkami logotypů. Jeho práce jsou mj. k vidění také na legálních i ilegálních plochách ostravských ulic a objektů. Marek studuje ve Zlíně průmyslový design.

Dalším německým zástupcem je SAT ONE, jenž se před pár lety společně s legendárním LOOMITem zúčastnil akce ostravského sdružení Freihand, a podílel se tak i na výzdobě ostravského "jižáku".

Design časopisu měli na starosti Lukáš Holinka s Michalem Krůlem. Soňa Slončíková a Barbora Švecová se po- dílely překlady na vzniku - dnes již tradiční - duální dvojjazyčné verze tvůrčí sprchy SOAP.

Nechybějí drobné dárečky ve formě plakátu, stickerky od Beams.T či stylové mýdlové pohlednice. Koupel pod touto sprchou je i přes některé chybičky, které zůstaly neopraveny díky vydavatelově nedočkavosti a "nadrženosti" představit časopis co nejdříve lidem, osvěžující, posilující a relaxační a na Ostravsku stále ojedinělou záležitostí. This creative shower must be rotoshower!


Herbert Procházka       
herbert@email.cz       

| Obsah čísla | Titulní stránka čísla |


| email redakce: protimluv@seznam.cz | Naše bannery a ikonky | |
| webdesign © 2019 Jaroslav Němec |