Ročník 1 / Číslo 2 | Vyšlo 10. května 2002
GLOSA

Kdyby ty Rady nebyly aneb výplachem mozků k jiným rádiím a alternativám


Tak a máme tady jaro, období, které přináší novou energii a naději. Nadějně by mohlo působit i sdělení, že proběhl konkurz o licenci na regionální rozhlasové vysílání na jedné z mála volných frekvencí. Aspoň na chvíli jsem propadl naivní představě, že je šance, aby zde vznikla nová rozhlasová stanice, která dá prostor lidem na klubové scéně, bude pravidelně a věcně informovat o kulturním a uměleckém dění v Ostravě a jejím širším okolí. Dokonce jsem byl jednu chvíli v zajetí bláhové představy, že nová stanice by zaměřením připomínala pražské Rádio 1, jehož pořady uvádějí DJové, hudebníci, publicisté, promotéři aj. Existuje něco málo přes deset let, její vlnový dosah zahrnuje Prahu a okolí, významem však tento region přesahuje. Pokud máte přístup k Internetu, můžete si má slova ověřit a udělat si na vysílání Rádia 1 vlastní názor.

Veškeré - i ty nejmenší naděje mne opustily ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl výsledek této veřejné soutěže. Verdikt zněl: vítězem se stává společnost Fajront BS, která se prezentovala projektem na vysílání rádia Fajront.

Předpokládám, že slovo fajront pochází z němčiny a jedná se především o výraz používaný v řeči havířů na Ostravsku a Karvinsku, jenž vyjadřuje konec „šichty“ /pracovní směny/. Leč nejsem jazykozpytcem či lingvistou, tak nemohu zaručit správnost svého výkladu o původu tohoto slova. Vycházíme-li však z jeho významu v kontextu s názvem zmíněné stanice, mělo by jít o rádio oddechové. Až potud by mohlo být všechno v pořádku, tedy v „cajku“, když už jsem u těch převzatých a na Ostravsku zdomácnělých slovíček; což je jeden z mála odkazů kdysi početné německé menšiny žijící v našem regionu.

Obsahová koncepce a dramaturgická skladba rádia Fajront má být zaměřena na věkovou kategorii od 25 do 35 let. Stavebními kameny mají být rocková hudba a informace o městě. To zní sice zajímavě, ale jako potencionálnímu posluchači mi to vlastně nic neříká. Jsem člověk, který se již nějaký pátek pohybuje na klubové scéně a není mi nic známo o tom, že by valná většina lidí v uvedeném věku poslouchala pouze rockovou hudbu. Nic proti rocku, ale převážná část populace v tomto věkovém rozmezí má daleko větší hudební přehled a obzor, než by mohli majitelé rádia předpokládat. Jedná se pouze o mou domněnku, tzn. o čistě subjektivní názor, ale mám dojem, že má jít o další rádio, které je určeno především „japíkům“, našemu podnikatelskému mládí apod. V tom případě, tady takových rádií máme víc než dost - respektive téměř všechny. Vlastníci slibují alternativu k vysílání jiných regionálních stanic. „Hosana a hola“, chtělo by se zvolat, „budeme mít tady alternativní rádio“. Je vůbec zvláštní, jak je dnes každý alternativní. Není divu - při současné nabídce vysílání rozhlasových stanic to není žádný problém. Vůči různým Ivetkám, Leonkám, Ilonkám aj. /omlouvám se těm, které jsem vynechal a pozdravuji ostatní Holki - snad někdy příště/ či spartakiádnímu Míšovi nebo Leoškovi v kožíšku, reprezentujícím domácí popový výplach, a dejme tomu „chlapcům na skútrech“ a „rozjeté“ Barbie Zper, která o sobě tvrdí, že je nedotčená panna ze zahraničí a jejichž „tvorbu“ nám nabízí většina stávajících rozhlasových stanic, může být alternativou cokoli, ať už např. rapující národní bavič nebo dechovková opera za doprovodu „DJs“ z proslulého Nočního proudu. V tomto případě však nemůže uspět ono známé rčení o tom, že jakákoliv alternativa je lepší než „drátem do oka“. Dále majitelé licence chtějí informovat o Euru a širším slezském euroregionu. No comment.

Bylo by však velkým překvapením, kdyby vyšlo něco nového a neotřelého na regionální rozhlasové scéně od Radima Pařízka - otce projektu rádia Fajront. Nic proti panu Pařízkovi nemám a jsou věci, za které ho dokonce i jistým způsobem obdivuji. Jde mi o to, že pan Pařízek, již jedno rádio vlastní a dělá: jedná se o rádio Čas. I před jeho vznikem tady byla nějaká koncepce a projekt svým způsobem odlišného rádia.

Čas ovšem ukázal, že rádio Čas chytlo včas ten správný tržní vítr a svezlo se na jeho vlnách a tak je tomu dodnes. Napadá mne, proč by tomu mělo být v případě rádia Fajront jinak a nemůžu na nic přijít. Abych nebyl nespravedlivý, nebudu dále předjímat a nechám se překvapit. Ještě jednou zdůrazňuji, že mi nejde o výpad proti panu Pařízkovi. Ten se pouze přihlásil do výběrového řízení a vyhrál jej. Tzn., že se do soutěže buď přihlásili ti žadatelé, kteří byli ještě horší a funguje zde systém „mezi slepými jednooký králem“, anebo lidé, kteří rozhodují o přidělení licence jsou mimo mísu a systém nefunguje. Jde mi o „populární“ Radu pro rozhlasové a televizní vysílání; ta totiž rozhodla o konečném vítězi konkurzu.

Pokud se něco nezmění ve způsobu udílení licencí, budeme mít tady samá jiná rádia - a některá budou i „jinější“.

Venku je jaro a myslím si, zeje nejvyšší čas na fajront.


M. H. Procházka
náměty, ohlasy, tiskovky a reporty posílejte na: herbert@email.cz

| Obsah čísla | Titulní stránka čísla |


| email redakce: protimluv@seznam.cz | Naše bannery a ikonky | |
| webdesign © 2019 Jaroslav Němec |