Významný maďarský prozaik v Ostravě i v Praze

Srdečně zveme na tradiční pořad Literární čtvrtek v ostravském Domě umění, který se tentokrát výjimečně uskuteční ve středu 9. května od 19 hodin. Vystoupí významný maďarský prozaik Ferenc Barnás a překladatelka jeho díla Marta Pató. Večer uvede Oskar Mainx a besedu s autorem bude moderovat Attila Pató. Prozaik Ferenc Barnás vystoupí o dva dny později na mezinárodním veletrhu Svět knihy v Praze a v sobotu 12. května od 19 v kavárně Fra. Beseda a autorské čtení představí autorův román Devátý (A kilencedik), který vydalo ostravské nakladatelství Protimluv koncem loňského roku.

Román Devátý (A kilencedik) nabízí nejen dobře podanou psychologickou drobnokresbu utlačovaného dítěte, ale zároveň hlubší vhled do poměrů ve společnosti kádárovského komunistického režimu v Maďarsku. „Mě zajímala otázka, jaké to je, když si někdo při pozorování dění, které je pro něj podstatné, například fungování komunistického režimu, udržuje určitý odstup. Takové dítě neví, co je to režim, neví, co je to komunistický, zato je velice citlivé na špatnosti a nešvary, protože život ještě nedeformoval jeho cit pro spravedlnost…“

Ferenc Barnás (* 1959, Debrecín) studoval univerzitu v Debrecínu, v Mnichově a na Univerzitě Loránda Eötvöse v Budapešti (ELTE), kde získal v roce 1991 doktorát disertační prací o Hermannu Hessem. Působil jako středoškolský učitel v Budapešti, na ELTE učil hudební estetiku. V letech 1994 až 2000 byl na volné noze, poté pracoval v Ernstově muzeu v Budapešti. Je autorem čtyř románů, laureátem Ceny Sándora Máraiho (2001) a Ceny Tibora Déryho (2006). Jeho v pořadí třetí román Devátý (A kilencedik, 2006) se v Maďarsku setkal s mimořádným ohlasem, byl přeložen do různých jazyků, například angličtiny, francouzštiny aj.