Jiří Váňa Stigen: Ozim (Tesařské črty)

Poetická próza Ozim s podtitulem Tesařské črty citlivě a básnicky přibližuje zanikající svět málomluvného starého norského tesaře. Jeho život, ale i dávné řemeslné postupy vidíme pohledem člověka-emigranta, cizince, který se během společného soužití s tesařem seznamuje s jeho řemeslem, jimiž byly utvářeny staré dřevěné stavby v Norsku, a poznává hlavně víc tesařovu rodinnou historii, severskou krajinu a její obyvatele. Text knihy Ozim je psán jazykem plným metafor a básnických obrazů. V obecnější rovině v něm najdeme zároveň výzvu k návratu ke kořenům, k opuštění současného způsobu života, jenž mnohdy opomíjí a lhostejně ničí staré věci, takže zapomíná kvůli novému na staletím osvědčené šetrné postupy nebo způsoby chování člověka k přírodě i k sobě samému. Knihu doplňují barevné dřevoryty Jana Jemelky.

Jiří Váňa Stigen (*1984) vyrůstal rozpolcen mezi Ostravou a Valašskem. Jako čerstvě odmaturovaný zahradník se rukama nohama prosekal až na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, jehož království se mu nepodařilo ani za šest prolíbaných let probudit. Po studiích se marně přetlačoval se střelkou svého kompasu a nakonec podlehl volání severu. Jakožto staromilec se pokusil zasadit strom, postavit dům a zplodit syna, leč osud tomu chtěl, že coby soukromý ekologický zemědělec zasadil „jen“ spoustu zeleniny, že coby tesař-netesař „jen“ opravoval domy jiných a že nakonec zplodil „jen“ dceru. Přeložil s vypětím všech sil několik dětských knih z norštiny pro nakladatelství JOTA, ale sedavá zaměstnání jej snadno vyhazují ze svého sedla. Vydal ve vší tichosti básnickou sbírku Vzpomínkovník (2010) a lyrickou prózu Sušírna (2015). Žije v Norsku rozpolcen mezi severem a rodnou zemí. Sám zoufale nepoučitelný vyučuje děti v Dětském kulinářském a environmentálním centru v Oslo.

Protimluv, 2019
Brož., stran 88
Formát: 12,5 x 18,5 cm, brož.
Cena: 199 Kč
ISBN 978-80-87485-64-4, EAN 9788087485644


Fotografie z uvedení knihy Ozim / Tesařské črty spisovatele Jiřího Váni Stigena ve čtvrtek 2. května 2019 v ostravském Antikvariátu a galerii Fiducia v Ostravě. Večerem provázel Jiří Macháček, fotografoval Martin Popelář.


Ohlasy a recenze na knihu

Velký objev Protimluvu: Jiří Váňa Stigen líčí obrazy starého světa v poutavé lyrické próze Ozim


Recenzi na knihu Ozim publikoval rovněž portál iLiteratura zde


Ravt, webový magazín Tvaru, přinesl rozhovor s autorem na https://itvar.cz/prilisnou-rychlosti-se-clovek-jen-vraci-obloukem-na-zacatek.

Ozim (Tesařské črty)

Jiří Váňa Stigen

ISBN: 978-80-87485-64-4

Podrobný popis publikace

199 

Popis

.