Protimluv 4/2018

Protimluv 4/2018 otevírá zimní žánrový obrázek – s Ostravou spjatý autor Jiří Váňa Stigen, který nyní žije v Norsku, poskytl redakci ukázku ze své prózy Ozim. Čtenář se spolu se starým norským tesařem prochází sněhem zavátou krajinou kdesi na severu Evropy, aby procítil čas života stromů a odcházejícího tesařského řemesla a také se mj. dozvěděl, co je zletilé dřevo….
Rozsáhlý materiál je věnován aktuální výstavě v Galeriii výtvarného umění v Ostravě. Autor článku, kunsthistorik Martin Mikolášek se ve svém textu ptá, jestli je expozice Černá země skutečně výstavní událostí roku. Text doprovázejí reprodukce vybraných uměleckých děl zastoupených na výstavě, na níž se představují čeští i němečtí umělci působící ve Slezsku a na severu Moravy ve 20. a 30. letech minulého století jako Paul Gebauer, Oskar Kokoschka, Břetislav Bartoš, Ferdiš Duša, Alois Zapletal, Valentin Držkovic, Augustin Handzel, Franz Barwig, Adolf Zdrazila, Raimund Mosler, Karl Harrer, Helene Zelezny-Scholz a další.
Rozhovory se spisovatelem Ivanem Binarem a básníkem Danem Jedličkou upomínají na literární přehlídku ProtimluvFest, které se oba autoři zúčastnili v roce 2018 jako její hosté.
Krajta postupně stravující ruku živého člověka, posledního obyvatele válkou zničeného Londýna, i o tom psal ve své Gumové pevnosti Fred Stolský, jeden z autorů ostravského nakladatelství Svět působícího zde ve 30. letech minulého století. Tisícistránkový titul vyzdvihuje například Ondřej Neff, Protimluv přináší již druhý text o produkci této společnosti vydávající především tzv. krvavé romány, a to z pera publicisty a filmového kritika Martina Jirouška.
Žánr krimi je zastoupen čtivým příběhem z Jablunkovska. Úryvek se jmenuje Dwur  a napsal ho Petr Sagitarius. Autor
v Jablunkově sám žije a velmi specificky využívá ve svém textu místního nářečí, tak odlišného od polštiny a češtiny.