Čtení, koncert i beseda k Mezinárodnímu dni Romů v Galerii Díra v Ostravě

Zveme společně se spolkem Ostravská nota a Galerií Díra v pátek 11. dubna od 17 hodin na setkání s Nikolou Ludlovou ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého, a Renou Horvátovou, redaktorkou Českého rozhlasu a časopisu Romano voďi (Romská duše). Moderátorkou akce pořádané při příležitosti Mezinárodního dne Romů bude spisovatelka Květoslava Podhradská ze spolku Ostravská nota. Vystoupí také mladí z literárního klubu Notička – Alex, Lenka a Taťána. Pořad doprovodí hudebními vstupy kapela Mištes. Akci pořádá Ostravská nota a Protimluv.

Rena Horvatová

Od narození žije v Praze, kde vystudovala Evangelickou akademii. Pracovala jako produkční časopisu Romano voďi a řady kulturních projektů. Pro Slovo 21 koordinovala PR aktivity festivalu Khamoro, několikrát byla jeho mluvčí. Své články začala publikovat v časopisu Romano voďi a v Bulletinu Slovo. Dnes působí jako externí redaktorka a moderátorka Českého rozhlasu, pořadu O Roma vakeren, zároveň je redaktorkou časopisu Romano voďi (Romská duše), v němž se zaměřuje na rozhovory zejména s romskými osobnostmi. Ve sbírce O mulo! Povídky o duchách zemřelých (Kher, 2019) debutovala povídkou Já si vybral tebe. V roce 2020 vyhrála soutěž Romano suno v kategorii pro dospělé. Vítězná povídka Hej tu! / Hej Ty! byla otištěna ve sborníku Amare ternenge – Romští autoři píší pro mladé. Povídku Výbuch v Nuslích publikovala ve sbírce Všude samá krása (Kher, 2021).

Nikola Ludlová

Vzděláním je historička a romistka, působí napříč různými disciplínami a profesními kontexty. Ve svém historickém bádání se zaměřuje na vzájemné vlivy mezi vědou a politikou se zvláštním důrazem na institucionální struktury a praktiky produkce vědění. V současnosti pracuje ve Společnosti Jindřicha Chalupeckého, kde působí zejména jako expertka na koncepci a implementaci řešení v oblasti sociální spravedlnost a environmentální odpovědnosti v uměleckém provozu. Konkrétně jde například o zvyšování reprezentace umělkyň i umělců a různých profesionálek*ů v umění z různých historicky i současně marginalizovaných skupin, zlepšování přístupnosti uměleckých institucí a umění pro publikum z těchto skupin a jejich aktivní participaci v různých rolích (např. jako art mediátorky*ři, konzultantky*ti, nebo hostky *té). Spolupracuje s Národním filmovým archivem na projektu zkoumajícím reprezentaci Romů v nehraném filmu. Příležitostně se zapojuje do iniciativ zaměřených na advokacii v oblasti práv Romek a Romů s menšinovou genderovou identitou a sexuální orientací.

Květoslava Podhradská

Do svých sedmi let žila v ostrovanské osadě u Sabinova, poté se rodina přestěhovala do Ostravy. Při práci v boskovickém Domově pro seniory vystudovala na SŠ prof. Zdeňka Matějčka obor Sociální činnost pro národnostní menšiny. Několik let žila v Anglii. Do literární soutěže v romském jazyce Romano suno (Romský sen) organizace Nová škola zaslala v roce 2012 povídku E cikni čhajori pale Slovensko / Malé děvčátko ze Slovenska, díky níž vznikla kategorie pro dospělé autory. V Romano suno byla oceněna třikrát. Z četného časopiseckého a knižního díla upozorňujeme na duchařskou prózu Když smrt přichází ve sbírce povídek romských autorů o duchách zemřelých O mulo! (Kher, 2019), povídky Denaš, Margitko! / Utíkej, Margitko! a Dům ve Štěrkové ve sbírkáchVšude samá krása (KHER, 2021) a Samet blues (KHER, 2021).