10. ročník ProtimluvFestu ve znamení tématu mýty a tvorba

Vážení přátelé, s nadcházejícím podzimem Vás srdečně zveme na 10. jubilejní ročník ostravského ProtimluvFestu, jehož zásadním tématem jsou tentokrát mýty a tvorba. Přehlídka se odehraje na třech místech a uvede ve třech dnech celkem 17 autorů a dvě hudební uskupení.

Festival otevíráme ve středu 19. října v 17. hodin básníkem Petrem Borkovcem v prostorách antikvariátu a galerie Fiducia (autor je na zveřejněném snímku).

Na stejných místech pokračujeme od 19.cté hodiny, a to v zastoupení prozaika, básníka a dramaturga Knihovny Václava Havla Jáchyma Topola a básníka, překladatele a literárního vědce Leszka Engelkinga. Zároveň představíme Engelkingovu sbírku Muzeum dětství a jiné básně, která vychází teď v září pod hlavičkou Protimluvu. Výbor veršů je výjimečný v tom, že je sestaven z překladů z pozůstalosti českého polonisty Václava Buriana, od jehož předčasné smrti uplynou 9. října dva roky.

Ve večerních hodinách, tedy od 21. hodiny přelaďujeme na slovenskou prózu, ke které se dostaneme ve znamení tématu „Život v ghettu“ s Víťou Staviarským, který bude číst ze své nové knihy Rinaldiho cesta, jejíž ukázky vyšly v letošním jarním čísle revue Protimluv.

Následující den, ve čtvrtek 20. října, proběhne v 17 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia čtení slovinského básníka, filozofa a organizátora literárního života Primože Repara ze sbírky Alchymie srdečního pulsu. Jeho tvorbu přiblíží překladatel Aleš Kozár.

V Domě umění od 19. hodiny začne čtení maďarské spisovatelky Tibor Noé Kiss, jejímiž partnery během debaty budou šéfredaktor časopisu Jelenkor (Přítomnost) Zoltán Ágoston z Pécse a překladatel Jiří Zeman. Večerem povedou Marta a Attila Pató a číst se bude z knihy Už máš spát.

Později, ve 21. hodin v Domě umění nastolíme čtení ze sbírky povídek Jeden bílý den, který se ponese v bosenském rytmu. Vystoupí básník a prozaik Adin Ljuca, žijící v Praze, a překladatel autorova textu František Šístek.

Poslední festivalový den 21. října uzavřeme v klubu Parník od 18. hodin Literárním maratónem k 10. výročí ProtimluvFestu, na němž vystoupí básníci i prozaici Pavel Novotný, Jaroslav Žila, Peter Šulej, Martin Skýpala, Franciszek Nastulczyk, Geoff William, básnířky Kateřina Bolechová, Lenka Daňhelová, Monika Kubicová a Petra Strá. Večerem bude provázet Pavel Hruška a jako hudební doprovod zahrají skupiny Hm… a Kazachstán.

Statutární město Ostrava Ministerstvo kultury ČR Statutární město Ostrava, městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz
Fiducia Klub Parník    Ostravská univerzita

Kde: Antikvariát a klub Fiducia, Dům umění v Ostravě, Klub Parník