Literární čtvrtek zve na Rodka, Volfa a další

Básník, esejista a editor Zdeněk Volf, ale také malíř Václav Rodek, jejichž práce jsou součástí nového, aktuálního vydání revue Protimluv 2/2021, budou hlavními hosty Literárního čtvrtku v Domě umění v Ostravě 24. června od 17 hodin. Dále vystoupí básnířky Theodora Glacová a Hana Weiglhoferová, o hudební část se postará kytarista Pavel Johančík alias Johan. Pořad moderuje šéfredaktor revue Protimluv Jiří Macháček.

Zdeněk Volf v revue publikuje esej K individuaci krátké básně / Oknem překladu, v níž zvažuje fenomén krátké básně ve světové literatuře, a navazuje tak na svou loni vydanou knihu Krátká báseň / Pokus o doménu cz (Protimluv, 2020). Václav Rodek, jehož dílo je reprodukováno na titulce časopisu, je představen obsáhlým rozhovorem a barevnou přílohou při příležitosti své nedávné výstavy v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Během večera vystaví obraz Rekonstrukce paměti reprodukovaný na obálce aktuálního vydání revue.

ZDENĚK VOLF (*1957), básník, esejista, editor. Pochází z Valašského Meziříčí, žije v Brně-Tuřanech, poblíž Mohyly míru, v jejímž okolí připouští krávy. Vyšlo mu osm básnických knih, z toho v nakladatelství Protimluv sbírka Před modlitbou přiložím (2017). Jako editor na sebe upozornil již souborem Chlévská lyrika aneb Zvířata nám odcházejí ze života (Sursum, Třebíč 2010), sestaveným z naší i světové poezie na téma zvíře, chlév, dvůr, pastva, jatky, a v loňském roce antologií Krátká báseň / Pokus o doménu cz (Protimluv, Ostrava 2020), v níž tematizoval minimalistické projevy v české lyrice od K. H. Borovského přes E. Bondyho, I. M. Jirouse, Violu Fischerovou až do současnosti. Esej K individuaci krátké básně / Oknem překladu nejenže na tuto antologii tematicky navazuje a doplňuje ji tak o podstatné ukázky z poezie světové Martialem, Bašóem, Dickinsonovou počínaje a Guy Viarrem či Sumitaku Kenšinem konče, nýbrž zároveň – jak napovídá už uvozující citace ze stati Estetika mlčení Suzan Sontagové „Umění, které mlčí, nutí k zírání.“ – vybízí i k individuaci čtenářské…

VÁCLAV RODEK (*1976) působí jako malíř, pedagog. Je absolvent Fakulty umění Ostravské univerzity, doktorát obhájil na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Od roku 2008 je asistentem Ateliéru malby na téže škole, kde studoval. Žije a pracuje v Lískovci u Frýdku-Místku a v Ostravě. Samostatně i skupinově vystavoval doma i v zahraničí, své práce představil například v galerii Tranzit v Bratislavě (2016), Výstavní síni Sokolská 26 v Ostravě (2017), Resonance demorfy v Galerii HYB4 v Praze (2020) aj.

HANA WEIGLHOFEROVÁ (*1997) je asistentka Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby FPF Slezské univerzity v Opavě, verše publikovala v aktuálním vydání Protimluvu 2/2021.

THEODORA GLACOVÁ (*1980) studovala na Ostravské univerzitě obor Papír a kniha. Píše básně, pohádky, povídky, věnuje se hodně hudbě a skládá písně. Žije v Ostravě, kde pracuje jako grafička.

PAVEL JOHANČÍK alias JOHAN (*1974) je znám především jako hudebník, zakladatel skupiny Srpen a Johanband. Společně s Michalem Sedláčkem nedávno nahrál album Ornitologie. Píše také verše, které publikoval v antologii V srdci Černého pavouka (2000). Žije v Ostravě.