Anglofonní básníci Louis Armand a Tyko Say působíci v Praze a ostravský básník Jan Krasický vystoupí na Literárním čtvrtku v Domě umění v Ostravě 12. června 2025 od 18 hodin. Hostem bude také turecký básník Erkut Tokman. Večerem bude provázet anglista a amerikanista Miroslav Černý, debutovou sbírku Kosti od Jana Krasického představí Roman Polách. Hudební doprovod zajistí ostravská kapela Čajové lístky.
Louis Armand je anglicky píšící spisovatel, básník, teoretik a vizuální umělec žijící v Praze. V roce 2004 hostoval na 1. ročníku Mezinárodního pražského festivalu poezie, v roce 2009 spoluzakládal pražský Micro festival. Je autorem mnoha románů, teoretických prací a 11 básnických sbírek. Vystavoval několikrát v rámci Art Prague a spolupracoval s různými hudebními skupinami. Působí jako ředitel Centra pro kritickou a kulturní teorii na Univerzitě Karlově. Jeho díla získala několik cen, včetně Max Harris Prize a Nassau Review Prize. Armand také produkoval dokumentární film Existence is Resistance. Jeho tvorba je charakteristická experimentálním přístupem a zkoumáním hranic mezi uměním a teorií. Napsal např. sbírky Infantilisms (2024), DI/ODE (2023), A House for Hanne Darboven (2021), Monument (spolu s Johnem Kinsellou; 2020) a řadu dalších.

Tyko Say je anglicky píšící spisovatel, kurátor, básník a dokumentarista žijící v Praze. Je zakladatelem a předsedou projektu OBJECT:PARADISE a šéfredaktorem časopisu KROTCH Magazine. Působí také jako lektor na Pražské škole tvůrčí komunikace a hraje v no-wave projektu David’s Sister. Kurátorsky se podílel na projektech Momentument a OBJECT:PARADISE. Je autorem filmů Existence is Resistance a OBJECT:PRAHA. Publikoval sbírky jako Pigeons at Breakfast a The Sound of Mouths. Tyko Say získal nominaci na cenu za svůj projekt This Happened, Yet is Happening. Jeho práce zkoumají hranice dialogu v poezii a výtvarném umění.

Jan Krasický (*1993) vystudoval češtinu a dějepis na Filozofické fakultě Ostravské univerzity, občasně pořádá literární přednášky. Píše rovněž literární recenze, které publikoval ve obtýdeníku Tvar a na portálu iLiteratura. Básně uveřejnil v Hostu, dále ve sborníku Literární soutěže Vladimíra Vokolka. Žije v Ostravě, učí na gymnáziu v Hlučíně.

Erkut Tokman (*1971) je spisovatel, básník, editor, překladatel, vizuální a performativní umělec narozený v Istanbulu. Vystudoval Istanbulskou technickou univerzitu, obor elektrotechniky. Později žil a pracoval v různých evropských městech, např. v Miláně, Londýně a Bukurešti. Erkut Tokman předvedl své performance v zahraničí, např. v Londýně, Benátkách, ale i v České republice, mj. vystoupil na festivalu performance Malamut v Ostravě a na Micro Festivalu v Praze. V současnosti žije a pracuje v Ostravě. Revue Protimluv publikovala s Tokmanem rozhovor v posledním čísle 1/25.

Miroslav Černý (*1977) je vysokoškolský pedagog, spisovatel a překladatel. Vydal sedm básnických knih, mj. soubor Zoologická zahrada boha Ra (2021). Jako autor písňových textů se podílel na albu Abendland (2016). Je zastoupen v několika antologiích a almanaších (např. Nejlepší české básně 2014). Jeho verše byly přeloženy do angličtiny, němčiny, polštiny a španělštiny. Sám také překládá, zejména mytologii původních Američanů, kterou představil v publikaci Poselství prachu (2013). Kromě toho je autorem knižních cestopisů (mj. Pátá rovnoběžka, 2011; Slovem svět, 2016; Mizející hlasy, 2020) a několika odborných monografií z oblasti jazykovědy. Za sbírku Proleženiny získal Cenu Jantar. Jeho prozaická kniha z roku 2024 Moudrost stezky byla na cenu Jantar nominována letos.