Jana Orlová, Fantasmagoriana a nový Protimluv na Literárním čtvrtku

Srdečně zveme na uvedení nového čísla časopisu Protimluv a publikace Fantasmagoriana. Akce se uskuteční v Domě umění v Ostravě ve čtvrtek 25. listopadu od 18 hodin. Hosty pořadu budou performerka a básnířka Jana Orlová (foto: Marek Malůšek), jejíž básně z připravované sbírky Miluji tebe a Hornbach podtrhují nové vydání časopisu a která rovněž na večeru uvede svou „slizovou“ performanci za doprovodu autorské hudby Nely Bártové. Dále vystoupí publicista, filmový kritik a editor Martin Jiroušek, autor konceptu knihy Fantasmagoriana, která uvádí do českého prostředí německé strašidelné pověsti, které daly vznik postavě homunkula Frankensteina. Ukázky z Fantasmagoriany bude číst herec Robert Finta, člen činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Pořadem provází Jiří Macháček, šéfredaktor revue Protimluv. 

JANA ORLOVÁ (1986)
Absolvovala Fakultu výtvarných umění v Brně (ateliér performance Tomáše Rullera). Představila se na různých festivalech performance jako např. Malamut v Ostravě, A.K.T. v Brně aj. Vydala dosud sbírku Čichat oheň (Pavel Mervart, 2012) a Újedě (Větrné mlýny, 2017). Verše publikovala např. v Salónu Práva, Protimluvu, Tvaru aj. Její poezie formálně vychází z úsporného erotického verše Jany Krejcarové a tradice českého undergroundu, inspiraci nalézá také v popkultuře, v rozšířených stavech vědomí. Zveřejněné texty v novém čísle Protimluvu 3/2021 jsou z připravované sbírky Miluji tebe a Hornbach. Žije v Praze.

MARTIN JIROUŠEK (1973)
Absolvoval obor Teorie a dějiny dramatických umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Studium uzavřel prací Nekonvenční horor a jeho základní rysy. Spolupracoval s různými filmovými festivaly i kulturními instituty. Přednášel na univerzitách v Brně, Olomouci, Opavě a Ostravě. V současnosti působí na volné noze, píše články pro MF DNES, provozuje antikvariát a přednáší o vztahu filmu a literatury. Pod hlavičkou Protimluvu vydal publikaci o hororu v českých zemích s názvem Černý bod (2015), inicioval jako editor antologii Fialoví ďábli (2020) a je autorem konceptu knihy německých strašidelných pověstí z 19. století s názvem Fantasmagoriana (2021), kterou do češtiny přeložily významné germanistky Lucy Topoľská a Ingeborg Fialová-Fürstová. 

Vstup na akci je volný, rezervovat se můžete ZDE

ÚČAST NA AKCI:
Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci je třeba dodržet následující opatření: Respirátory FFP2. Dvoumetrové rozestupy, nejde-li o osoby ze společné domácnosti. Negativní výsledek testu, nebo potvrzení o prodělání nemoci, či očkování.