Literární čtvrtek ve znamení básníků Davida Bátora, Martina Šenkypla a Martina Ciny

Čtvrtek 7. prosince / Thursday 7th December

Básníci David Bátor, Martin Šenkypl a Martin Cina budou číst při příležitosti uvedení nového čísla revue Protimluv 3/2017 v Domě umění v Ostravě ve čtvrtek 7. prosince od 18 hodin v rámci pravidelných Literárních čtvrtků. Akci pořádá Protimluv ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě.

David Bátor

David Bátor (* 1974)

píše od útlého dětství. Za svůj debut Kukly slov (Tillia, 2004) byl nominován na Cenu Jiřího Ortena. Publikoval v časopisech Alternativa plus, Host, Weles, H_aluze, Protimluv ad. Některé jeho básně zazněly v pořadech Česko jedna báseň České televize, na vlnách Českého rozhlasu v pořadu Poetické nokturno a na zvukové nahrávce vydané v rámci skladatelské soutěže Gramodeska (2007). Vydal sbírky Světlonoš (2006), V Kraji dvou židlí (2008), Kreslostroj (2012), Zbuj (2015) a Hrubá zeď slova (2016). Letos připravil sborník ke 150. výročí narození Petra Bezruče s názvem Jako v nebi, tak i na zemi. V prosincovém čísle revue Protimluv 4/2017 představí texty z nové sbírky Rozhraní. Živil se různě: jako zedník, štukatér, pomocný dělník při archeologickém výzkumu, loutkoherec, uklízeč, redaktor aj. Žije v Brance u Opavy.

 


Martin Šenkypl

Martin Šenkypl (* 1984)

napsal několik básnických cyklů, například Neděle a jiné myšlenky nebo třeba soubor Žáry, který byl publikován v aktuálním čísle revue Protimluv. Vzdělání získal na různých školách, absolvoval na VŠB v Ostravě. V psaní od epigonských počátků přešel k svébytné formě sdělení, v němž klade důraz na minimalistické, dále nedělitelné literární útvary. Dle svých slov momentálně píše pouze jednu jedinou báseň bez konce či začátku, která směřuje k jedinému cíli – k zániku jejího autora. A jak sám uvádí – nehodlá v tom přestat. Žije v Ostravě.

 


Martin Cina

Martin Cina (* 1982)

básník, prozaik a životní rebel, kterého dovedla k psaní jeho tvrdá zkušenost z ulice, vězení a drogové závislosti. V roce 2013 vydalo brněnské nakladatelství Jaroslava Erika Friče Vetus Via Cinovu první knihu básnických a prozaických textů (vzniklých
v letech 2005–2012) s názvem Inzerát na hledání ticha. Tvorba Martina Ciny je temná, ale výrazově pestrá, spojuje v sobě jak bohaté líčení jeho drsných životních zkušeností, tak schopnost citlivého pozorování, jež přináší překvapivé obrazy a metafory. Mimo psaní se Martin Cina věnuje také malování. V současné době žije a tvoří v Brně.

 


Hudební vstupy / Interludes: v jednání

Vstup volný / Free entry