PROTIMLUVFEST 2017 / NA HRANĚ ČASU

18.—20. října v Ostravě

XI. ročník přehlídky

ProtimluvFest je mezinárodní literární festival zaměřený zejména na literaturu zemí Visegradu a jejich současných autorů. Chceme pomoci hlubšímu uvědomění si naší společné identity a kulturního dědictví, a to jak výběrem hlavního tématu programu, tak i samotných vystoupení. ProtimluvFest se koná každoročně v říjnu v Ostravě. / ProtimluvFest is an international literary festival which concentrates mainly on literature of the Visegrad countries and its contemporary artists. We try to increase the awareness of V4 common identity and heritage by choosing the main topic in our programme and through the readings and interactive discussions and sessions afterwards. ProtimluvFest takes place annually in Ostrava in mid-October.

Závěrečná tisková zpráva / pressrelease zde

Tisková zpráva/pressrelease zde


Středa 18. října / Wednesday 18th October

 

Centrum PANT

Slavnostní zahájení festivalu věnováno připomínce 1. evropského tranportu Židů v Evropě, který byl nacisty uskutečněn právě z Ostravy 18. října 1939 do polského Niska nad Sanem. / The ProtimluvFest.s opening ceremony – dedicated to the 1st Jewish European transport which took Jews from Ostrava to Nisek nad Sanem on 18th October 1939.

16.00 / 4 pm
Lidia Ostałowska
: Akvarely pro Mengeleho

Významnou představitelku polské reportáže, zabývající se tématem holokaustu, romské otázce aj. uvede Lucie Zakopalová, překladatelka obou autorčiných v češtině vydaných knih. / An importatnt representative of the Polish colour piece who has discussed in her work the issues of Holocaust and the Roma population, will be introduced by Lucie Zakopalová, a translator of both of the author.s book in Czech. 

17.30 / 5:30 pm
Yariv Sapir
: Zastavení

Příběhy z kibuců. Autorské čtení izraelského prozaika uvádí překladatel Tomáš Novotný. / An Israeli writer, will present his book Yetsiot full of stories from Kibbutz. Introduced by Tomáš Novotný, a translator of the book, recently published by our publishing house.

19.30 / 7:30 pm
Jaro Rihák
: PENTCHO

Po Dunaji na parníku do Palestiny. Setkání se slovenským režisérem a prozaikem moderuje Miroslav Zelinský. / A Slovakian director and prosodist, will read from his novel Pentcho, which tells a story of a steamship, a real story of a group of Jewish refugees in the time of the 2nd World War who wanted to get to Palestine on a simple river steamship. Presented by Miroslav Zelinský.

Hudební vstupy / Interludes: Tomáš Novotný & Barbora Baranová

Vstup volný / Free entry

 

Antikvariát a klub s galerií Fiducia

18.00 / 6 pm
Simona Racková & Adam Borzič

Setkání s básníky a redaktory literárního obtýdeníku Tvar. Provází literární kritik Pavel Hruška. / A discussion with poets and editor.s of Tvar, a literary magazine. Presented by Pavel Hruška, a literary critic.

20.00 / 8 pm
Jaromír Typlt:
Vinice a jiné texty

Autorské čtení básníka, editora i performera moderuje literární kritik Pavel Hruška. / A public reading of a poet, editor and performer presented by Pavel Hruška, a literary critic.

Vstup volný / Free entry

Čtvrtek 19. října / Thursday 19th October

 

Dům umění / The Gallery of the Fine Arts in Ostrava

17.00 / 5 pm
Gábor G. Gyukics:
Dosud tu čpí hlína

Večer významného maďarského básníka a performera, debata a čtení v Domě umění v Ostravě. Uvádí i tlumočí Robert Svoboda. / An evening of a significant Hungarian poet-and-performer, author.s reading and follow-up discussion will be presented and interpreted by Robert Svoboda.

Antikvariát a klub s galerií Fiducia

18.00 / 6 pm
Ondřej Hložek
: Teď

Představení nové sbírky, úvodní slovo Jakub Chrobák. / A poet will read from his new book of poetry, introduced by Jakub Chrobák. 

Klub Parník

20.00 / 8 pm
Jan Frolík, Marek Pražák, Miroslav Pech, Gábor G. Gyukics,
Igor Jelínek a Stanislaw Marinczenko,
Jindra Holubec
y Amigos

Koncert a autorská čtení, průvodce Pavel Hruška. / Readings and concerts, presented by Pavel Hruška.

Vstup volný / Free entry

Pátek 20. října / Friday 20th October

 

Antikvariát a klub s galerií Fiducia

16.00 / 4 pm
Zbigniew Machej:
Jiří Třanovský jako mystický a apokalyptický básník

Večer polského básníka, esejisty a překladatele uvádí a tlumočí Jiří Muryc. / An evening of a Polish poet, essayist and translator presented and interpreted by Jiří Muryc.

18.00 / 6 pm
Vladimír Mikeš
: Čtveročas

Příběh na hraně času. Nový, doposud nevydaný román významného básníka, prozaika a překladatele, knihu uvedou Adéla a Antonín Petruželkovi. / Author.s new novel, a story at „The Time Warp“, will be launched by the author in person, as well as by Adéla and Antonín Petruželkovi.

Vstup volný

Centrum PANT

19.00 / 7 pm
Adin Ljuca
: Jeden bílý den

Válečná zkušenost bosenského uprchlíka. Novou prózu autora žijícího v Praze uvede Petr Hruška, hostem bude rovněž překladatel knihy a balkanista František Šístek (FSV UK v Praze). / War experience of a Bosnian refugee, an author living in Prague. A new book of fiction will be presented by Petr Hruška, and the translator of the book František Šístek, an expert on Balkan studies.

Vstup volný / Free entry

Stará Aréna

20.00 / 8 pm
Žasnout a mlčet

pocta / in honour of  Vladimíru Mikešovi

Večer členů hereckého souboru ND v Praze věnovaný Vladimíru Mikešovi, jeho poezii, jeho překladům a nicotě pročištěné říjnovým větrem. / An evening of actors of the National Theatre in Prague dedicated to Vladimír Mikeš, his poetry and his translations. 

hrají, tančí, čtou a zpívají / Cast: Pavla Beretová, Jana Janěková, Martina Preissová, David Prachař a Saša Rašilov
režie / Director: Štěpán Pácl
dramaturgie / Dramaturgy: Milan Šotek, Jan Tošovský
výprava / Scenography: Tereza Bartůňková

Vstupné / Admission 180 Kč / 90 Kč (senioři, studenti / students, seniors)

Antikvariát a klub Fiducia, Centrum PANT,
Dům umění v Ostravě, Klub Parník, Stará Aréna


Katalog PROTIMLUVFEST 2017 v PDF

 

 


Děkujeme za podporu

Statutární město Ostrava Ministerstvo kultury ČR   International Visegrad Fund

Moravskoslezsky_kraj     Statutární město Ostrava, městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz        logo_gvuo

 

       logo_polsky_institut           logo_madarsky_institut

 

Spolupracujeme          

 

FiduciaOstravská univerzita          Klub Parník            STARA_LOGO_black kopie           

 

Na projektu spolupracujeme s těmito organizacemi z Polska, Maďarska a Slovenska:

logotype                       Jelenkor - Irodalmi és művészeti folyóirat