Revue online nabízí podcast ProtimluvCast, kde šéfredaktor Jiří Macháček diskutuje s autory o literatuře a kultuře, a Čtenářský náčrtník Petra Čermáčka, který přináší osobité reflexe literárních děl.
Čtenářský náčrtník Petra Čermáčka (11)
Během první poloviny letošního roku vyšly nové sbírky tří básníků, na jejichž knížky se vždy těším – přesto (i právě proto), že leckteré z textů znám už před knižním vydáním. Většinou…
Čtenářský náčrtník Petra Čermáčka (10)
„Komu nejčastěji kradeš slova? Kvůli komu máš v noci stále rozsvíceno?“ Básně Zofie Bałdygy ve sbírce Poslední cestopisy (Fra, 2023) nešetří nikoho – čtenář, lyrický subjekt, svět, v kterém žijeme, všichni jsou…
Čtenářský náčrtník Petra Čermáčka (9)
Chtě nechtě se mi občas stane, že se k některé z vydaných básnických sbírek dostanu až s notným časovým odstupem. Mea culpa. Ačkoliv Daniel Soukup četl báseň ze sbírky Vnitřní Mongolsko (Odeon,…
ProtimluvCast o ostravské architektuře s Martinem Strakošem
Historik architektury Martin Strakoš hovoří o Ostravě nepostavené v plánech a projektech. Tématem je zejména architektura 60. let minulého století. Herec Marek Cisovský recituje báseň Je na tom něco dobrého,…
Čtenářský náčrtník Petra Čermáčka (8)
Velké zorné pole, neostrý mozaikovitý obraz, jiné vnímání pohybu a barev, jiné vyhodnocování vjemů – to vše jsou vlastnosti vidění složenýma očima. Připomněly se mi hned, jak jsem vzal sbírku…
ProtimluvCast o dramatu Vila nad mořem
Šéfredaktor revue Protimluv Jiří Macháček si povídá ve 3. dílu ProtimluvCastu s publicistou, editorem a sběratelem starých tisků Martinem Jirouškem o tvorbě polského dramatika Stefana Grabińského. Součástí podcastu je také…
Čtenářský náčrtník Petra Čermáčka (7)
„Nikdo si nevšimne, že hezké počasí / znamená už něco úplně jiného.“ Všímavost je jedním z atributů setrvale doprovázejících poezii Radka Štěpánka. Ve sbírce Hezké počasí (Host 2023) je dychtivé, poučené,…
ProtimluvCast o Ance Lipce a Imre Forbáthovi
Šéfredaktor revue Protimluv Jiří Macháček si povídá ve 2. dílu ProtimluvCastu s prozaikem a nadšencem do urbexu Markem Pietoněm, který publikuje v Protimluvu 2/23 povídku s názvem Anka Lipka inspirovanou osudy…
ProtimluvCast o Tváření a putování
Šéfredaktor revue Protimluv Jiří Macháček si povídá v 1. dílu podcastu nazvaného ProtimluvCast s básnířkou Irynou Zahladko původem z Ukrajiny o její česky psané sbírce Tváření. Hostem je také sochař…
Čtenářský náčrtník Petra Čermáčka (6)
Texty pohybující se na hranici prózy a poezie konvenují mému čtenářskému vkusu. Prvotina Winfrieda Georga Sebalda Podle přírody (česky Opus 2022, v překladu Radovana Charváta) s podtitulem elementární báseň zahrnuje tři obrazivé…
Čtenářský náčrtník Petra Čermáčka (5)
Jako zapálený zábranovec sáhl jsem po svazku Jan Zábrana: Havran – básně z let 1954–1984 (Torst 2022) hned, jak se objevil. Od té doby čtu, vracím se, odkládám a zase beru…
Čtenářský náčrtník Petra Čermáčka (4)
O šestiprstých bytostech se píšou legendy, mýty, náboženské texty. Šestý prst lze chápat jako genetickou anomálii, podivnou nadbytečnost, ale také jako šestý smysl, kterým lze nahmátnout nenápadné nebo skryté skutečnosti…
Láska, víra a naděje Svatováclavského hudebního festivalu
Text: Milan Bátor / Foto: Ivan Korč Po devatenácté uplynul největší tuzemský svátek duchovní a staré hudby zasvěcený patronu české země svatému Václavu. V průběhu září zaznělo 33 koncertů, rozprostřených…
Čtenářský náčrtník Petra Čermáčka (3)
Genciánku znám důvěrně od dětství, neboť afty a jiné podobné neduhy mne trápily opakovaně. Barvila jak čert, štípala, ale přinášela úlevu, zabraňovala infekci nebo jí zbavovala. Mohu se jen domýšlet,…
Mína Krejčí: O ústavech pro zestárlé lidi se musí mluvit!
Mína Krejčí pochází z Havířova, odkud odešla za svým mužem před 24 lety do Austrálie. Přestože vystudovala výtvarný obor, u protinožců si našla nakonec práci v ústavu pro přestárlé seniory. „V práci…
Čtenářský náčrtník Petra Čermáčka (2)
Periferie, opouštěný, opuštěný svět, který může evokovat na jedné straně až lhotákovskou idylu, na straně druhé ponurou atmosféru kyberpunkových dystopií, je prostorem, ke kterému se Vít Janota opakovaně vrací – introvertně,…
Čtenářský náčrtník Petra Čermáčka
Je mlžný mrazivý den, před domem desítky havranů zápasí o ořechy, balancují na televizní anténě protějšího paneláku… Baví mě je pozorovat stejně jako Romana Polácha, alespoň soudě podle sbírky Délka…
Recenze: Šikmý kostel 1. a 2. díl Karin Lednické
Šikmý kostel s podtitulem Románová kronika ztraceného města spisovatelky Karin Lednické (*1969), která působila jako překladatelka a po téměř dvacet let jako nakladatelka, představuje její prozaický debut, současně se jedná o…
Recenze: Sádrová hlava jiné Marie Kateřiny Bolechové
Sádrová hlava jiné Marie (2020) představuje nejnovější básnickou sbírku českobudějovické básnířky Kateřiny Bolechové. Autorka má za sebou publikaci již čtyř knih. V edici časopisu Psí víno jí vyšly dvě sbírky,…
Temná exprese Martina Cihláře
Bohumínsko-ostravský malíř a výtvarník Martin Cihlář stojí svou tvorbou tak trochu mimo ostravskou uměleckou scénu. K charakteristice jeho díla by mohl nejlépe posloužit citát z básně legendárního českého surrealistického básníka Karla…
Jaroslav Žila: Ptáci
V pátek 12. března by se básník a prozaik Jaroslav Žila (na fotografii Martina Popeláře), Jaryn, jak jsme mu v Ostravě říkali, dožil šedesáti let. Byl spolužákem Jana Balabána, společně…
Prohlášení Krisztiny Tóthové
Jsem v nesnázích.V důsledku jednoho rozhovoru je proti mně v mé vlasti vedena systematická politická diskreditační kampaň.Chodí mi stovky očerňujících vzkazů, stávám se terčem útoků na ulici, moji poštovní schránku…
Karel Nosek: Blíží se Methanocalypsa?!
Plná verze rozhovoru s nedávno zesnulým malířem a performerem Karlem Noskem (1991–2020) publikovaná původně v revue Protimluv č. 3/2019. S mladým valmezsko-ostravským výtvarníkem Karlem Noskem jsem se seznámil náhodou při exkurzi ostravských…
Jakub Żulczyk: Nejsem tisícieurovou bankovkou, kterou by museli mít všichni rádi
Rozhovor s autorem bestselleru Oslněni světlem Jakubem Żulczykem publikovaný v aktuálním Protimluvu 4/2020 Jakub Żulczyk (*1983) patří v současné době k nejčtenějším a nejvlivnějším polským spisovatelům. Je autorem mezinárodního bestselleru Oslněni…
Martin Jemelka: Dělnické kolonie jako symbol proměny
Kolonie byly a stále jsou nedílnou architektonickou součástí Ostravy. Ač jejich účelnost byla různá, typově se stavěly jako bydlení pro dělníky, hutníky i úředníky a spojuje je nezaměnitelný architektonický rukopis.…
Ohlédnutí za ProtimluvFestem; Zbigniew Machej: Knížky s básněmi jsou jako vitrínky s mrtvými brouky
Letošní ProtimluvFest je úspěšně za námi. Podobně jako minulé ročníky překypoval i tento výstupy zajímavých osobností ze světa české i zahraniční literatury. V tomto roce byl festival navíc ozvláštněn novým organizátorským krokem –…
Lidia Ostałowská: O těch, jimž je hůř
Ohlédnutí za ProtimluvFestem je spjato s rozhovorem s Lidií Ostałowskou, polskou reportážní novinářkou, spisovatelkou a reportérkou deníku Gazeta Wyborcza, jež bylo bohužel i naší poslední možností, kdy jsme s ní…
Martin Froulík: Technikou šablon, vykrýváním zobrazovaného vytvářím kontexty, které ani sám nevidím
Martin Froulík patří k výrazným mladým současným umělcům z Ostravy. Spolu jsme si povídali o tamějším výtvarném umění, o možnostech, které skýtá místní umělecké prostředí, o často citovaném industriálu i jeho…
Daniel Balabán: Ostrava je pro mne stále romantické místo se silným geniem loci
Daniela Balabána, vedoucího ateliéru malby na Fakultě umění Ostravské univerzity, není třeba sáhodlouze uvádět (v Protimluvu jsme publikovali jeho práce před dvěma lety). Tentokrát jsme vedli rozhovor ve fázi pomalého…
Marek Šindelka: Naplňování mrtvolných forem mě moc nevzrušuje
Marek Šindelka, jeden z nejvýraznějších spisovatelů současnosti, navštívil Ostravu naposledy v zimním údobí, kdy předčítal z románu Chyba (2009). Volba potemněle laděného úryvku tehdy nebyla náhodná, náladově symbolicky korespondovala s…