Marek Piętoň: Kniha Ester

Novela Kniha Ester zachycuje životní osudy dospívající dívky z meziválečné a válečné Ostravy, která prochází různými životními zvraty. Nedílným „hrdinou“ je samotná Ostrava jako taková. Inspirací ke knize byly některé reálie a zapomenutá místa okolo Nádražní třídy, hlavní dopravní tepny části Moravské Ostravy, a vůbec zanikající nebo již zcela zaniklá ostravská topografie (Důl Michálka, Deutsches Haus, Wizubka ad.). Kniha také vyvolává otázky, jak prostřednictvím mizejících detailů a událostí (zapomenuté zvyky, ale i fasády domů), které se postupně stávají legendami a které si vybavují dnes už jen pamětníci, docházíme k osudové volbě: nechat je zapomenout, nebo pomocí nich obohatit naši soudobou paměť a skutečnost.

Marek Piętoň (* 1968, Ostrava)
Samouk a ostravský patriot. Autor prozaické knihy Povodeň: 96 hodin předtím (2001, spolu s Arthurem Ladslym). Zastoupen v antologii Vždycky to někdo, bohužel, odsere (2003), kterou vydalo volné sdružení Slezští bardi. Zajímá se o starožitnosti všeho druhu, urbex, eviduje a mapuje stará důlní díla na Ostravsku (občas na hraně zákona). Je také správcem FB skupiny Zapomenutá Ostrava a objevitelem a restaurátorem obrazu Ostravská madona.

Trailer ke Knize Ester


Recenze na knihu: http://www.ostravan.cz/41231/ester-je-konecne-cela-epilog-ktery-vysel-jako-priloha-revue-protimluv-knihu-marka-pietone-smysluplne-uzavira/