Krzysztof Varga: Piliny

Strhující monolog obchodního cestujícího uvězněného ve vlaku stojícím uprostřed polí. Kriticky sžíravá diagnóza a chirurgicky precizní pitva současné polské společnosti, jaká nemá v literatuře našich severních sousedů v posledních deseti letech obdoby. Varga řeže do polského maloměštáctví, falešné zbožnosti, korporátní kultury a raného kapitalismu, do vztahů mezi rodiči a dětmi, do věčně se zpožďujících vlaků polských státních drah. Řeže umně a zarputile, řeže do žen i mužů, do sebe i do druhých, řeže s upřímnou nenávistí a s řemeslnou virtuozitou a piliny jen létají…

Polský prozaik, esejista a fejetonista Krzysztof Varga (* 1968), autor mj. románu Chłopaki nie płacza (Kluci neplácou), Smiertelnosc (Smrtelnost), Tequila nebo do češtiny přeloženého historického eseje Guláš z Turula. Za svůj román Piliny (Trociny) byl v roce 2013 již potřetí nominován na prestižní literární cenu Nike. Pracuje jako redaktor kulturní rubriky novin Gazeta Wyborcza, žije ve Varšavě.

„Po všech těch Mayích, Aztécích a Incích zůstaly nějaké kameny, po nás zůstanou tak nanejvýš piliny, piliny jsme a v piliny našich rakví se obrátíme.“ (Piliny, str. 129)

Piliny

Krzysztof Varga

Kniha, brožovaná, 248 stran, 14 × 21 cm, česky
Rok vydání: 2014
ISBN: 978-80-87485-21-7
EAN: 9788087485217

Podrobný popis publikace

249 

Popis

.

Ohlasy a recenze na knihu:

Lucie Zakopalová: Krzysztof Varga: Piliny, iLiteratura.cz, zde odkaz