Lászlo Szilasi: Třetí most

Přeložila Marta Pató

Někdejší emigrant, detektiv a pouliční hudebník žijí a vyprávějí své životy v románu, jenž se odehrává v jediném dni a jehož kulisou je jihomaďarský Segedín se svými kultovními místy, kostely, náměstími a skrytými zákoutími. Jen ten třetí most je dílem fantazie… Ale právě tak získává svou pravou funkci; lze po něm přejít z reálna do ireálna, ze světa upadající všednosti do vytoužené říše obratu k lepšímu. Zahajovacím akordem je setkání gymnaziálních spolužáků po třiceti letech, příslušníků generace, která pád komunismu prožila již na prahu dospělosti. Kurz nabraný v této „době nadějí“ nepřinesl každému úspěch: Někomu se nedařilo, někdo se ani cestou vedoucí k úspěchu vydat nechtěl. Po této myšlenkové linii nás autor vede do světa bezdomovců, kterému je v tomto románu věnován nejširší prostor. Dostáváme se do hlubších a nevlídnějších sfér lidského žití, k němuž patří hrdinské činy i slabosti, podvody, zamlčené činy, neuskutečněné sny, utajované životy, hříchy mládí i pár obyčejných radostí.

László Szilasi (*1964) je literární teoretik, esejista a docent maďarské literatury na univerzitě v Segedíně. Napsal řadu literárněkritických studií a esejů. Beletrii se věnuje v posledním dvacetiletí, je držitelem řady domácích literárních cen. Po románu v dopisech Kész regény (Hotový román, 2000, společně s Gáborem Némethem) následoval román Szentek hárfája (Cithara sanctorum, 2010; název odkazuje na oblíbený evangelický kancionál Jiřího Tranoscia) z prostředí jihomaďarského venkova a dále romány A harmadik híd (Třetí most, 2014), Amíg másokkal voltunk (Dokud jsme byli s jinými, 2016), Luther kutyái (Lutherovi psi, 2018), Kései házasság (Pozdní manželství, 2020) a Tavaszi hadjárat (Jarní vojenská výprava, 2021). „Odvážná, znepokojující, zneklidňující, katartická kniha.“ Tak charakterizoval sociální katastrofický román Třetí most Szilasiho přítel a spisovatel László Darvasi.

Recenze na knihu Třetí most si můžete přečíst na těchto odkazech:

Na iliteratuře napsal recenzi Jan M. Heller, víc najdete na tomto odkazu: www.iliteratura.cz-szilasi-laszlo

Ondřej Horák z Lidových novin publikoval v příloze Orientace celostránkovou kritickou reflexi Třetího mostu, víc najdete zde: szilasi-lidovky

Recenzi napsal taky Jan Hofírek: https://www.knihcentrum.cz/recenze-treti-most

Sleva!

Třetí most

Formát 135 x 180 mm, brožovaná
Počet stran 328
Protimluv 2023
ISBN 978-80-88456-11-7
EAN 9788088456117

Podrobný popis publikace

348 

Popis

.